Ügyintézés, pénzügyi dolgok

Táppénz, Csed, Gyed...


Kidolgoztam, hogy a lehető legkevesebb kört futva, időben azonnal megkapj mindent és minden papír meg legyen hozzá biztosan. Én is így csináltam, követve egy bizonyos sorrendet és így időben meg is érkezett minden ellátás és nem kellett kölcsön kérni senkitől, nem esett ki semmilyen pénz.
Ha ezeket követed, amikor itt az ideje, sok időtől és idegeskedéstől megkímélheted magad, mindent azonnal el tudsz majd így intézni, vagyis a férjed, mert ő mindent helyetted elintézhet amíg otthon ellátod a babát és lábadozol. És célszerű személyesen intézni mindent, mert ha postai úton intézitek, az sok hetes csúszást jelent, mire elolvassák, feldolgozzák, azt kivárni nem lehet egyszerű...

A saját tapasztalataimat írom le, lehet hogy nálad lesznek eltérések bizonyos dolgokban attól függően, hogy több dologra vagy jogosult vagy éppen kevesebbre, több gyereked van már, máshogyan kell a munkáltatóddal intézni a papírokat attól függően hogy kifizetőhely vagy mégsem és még sorolhatnám. 
De persze nem árt informálódni az oep.hu-n sűrűn, ott is az ellátások magyarországon menüpontra kattintva, mert ezek a jelenleg érvényes jogszabályok és folyton változnak is, van hogy évente. Ilyen pl. a táppénz.

Néhány alapvető és fontos dolog, hogy tisztában legyél vele, ha eddig nem tudtad:

Annyit érdemes megemlítenem, hogy az OEP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) az a hely, ahova az ember keresetének egy bizonyos százaléka megy az adóból, ők biztosítják az orvosi és kórházi ellátásokat és még sok minden mást is, ha az ember rászorul. És a taj szám alapján tudják az embert beazonosítani.

Még egy apró dolog. A bruttó fizetésedből fognak mindent kiszámolni az ellátásokhoz (mert az tartalmazza, abból vonják az egészségbiztosítási járulékot, ami megy az OEP-nek minden hónapban a fizetésedből), visszamenőleg és mindig az előző évet nézik. Ha pl. 2012-ben szülsz, akkor az egész 2011 évre vonatkozó fizetésedet nézik, átlagolják és abból számítják ki, hogy 1 adott napra mennyi fog járni és így is fogod kapni. Ahány napos egy hónap, a pénz amit kapsz attól függően lesz több vagy kevesebb. És ha táppénzen vagy, vagy más járulékot, segélyt, ellátást kapsz, az nem számít be mint keresett összeg, azt nem számítják be mint kereseti alap, mert abból nem adózól, maximum személyi jövedelem adót, de az egy teljesen más kategória, az OEP-et ez nem érinti.

Konkrétabban és mélyebben nem írom le, mikor mennyit hogyan számolnak, csak a lényeget. Úgy kell elképzelni, hogyha a nettó kereseted 100 ezer forint, akkor táppénzre 50 ezer forint körül számíthatsz, tgyásra 70-75 ezer forint körül. Tehát a legközelebb ahhoz áll az összeg, ha a nettódból vonod le az adott százalékot. Tudom, ők a bruttót veszik alapul, csak elég bonyolult úton számítják ki, és mégis az a végeredmény, mintha a nettó keresetünknek vennénk az adott 50 vagy 70 %-át, legalábbis amit én kapok gyedet és kaptam táppénzt, tgyást, azok így jöttek ki nekem pont. De itt van 2 nagyon jó kalkulátor, az egyiken regisztrálni kell, de megéri, mert ez nagyon közeli értéket számol ahhoz amit valóban kapsz majd:

Fontos, hogy a legtöbb esetben akkor jár tőlük bármi segítség vagy ellátás, ha az ember bejelentett munkahellyel rendelkezik egy ideje (Aki nem rendelkezik, az nézzen utána a honlapjukon, én a gyesen kívül nem tudom mi más jár ilyen esetben). Ez a legáltalánosabb formája, úgyhogy akkor ezalapján is szedtem össze a dolgokat. Aki maga után adózik vagy vállalkozása van, vagy még tanul, vagy tanult nappali tagozaton, az az OEP honlapján nézzen utána a rá vonatkozó leírásnál. 

Az OEP fogja utalni Neked (vagy a munkahelyednek és ők neked):
- Csed-et, ami a csecsemőgondozási díj röviden
- Táppénzt
- Ők fogják a megszületett babádnak a tajkártyát elkészíteni és elküldeni a címetekre
- Gyedet, ami a gyermekgondozási díj rövidítve.

A másik hely, ahonnan kapsz még ellátást, a MÁK, azaz Magyar Államkincstár. 
Tőlük kapod majd:
- Anyasági támogatás
- Gyes, mint gyerekgondozási segély
- Családi pótlék
Ír még a honlapjukon az apát megillető plusz 5 szabadnap kivételének feltételeiről, a kismama bérletről, Gyetről és még néhány dologról.

És van egy új dolog 2011-től, a családi adókedvezmény, ami már az első gyerektől jár, korábban a harmadi gyerek után járt. Ezt ha minden igaz, már a terhesség 91. napjától igényelhető a munkáltatónál, a Te vagy férjed/párod béréhez igényelhető, mindketten csak akkor kérhetitek ha már 2 gyerek van, egyikre nézve akkor az apa igányli, Te pedig a másik gyerek után. Ezzel több lesz az egyikőtök fizetése (nettója), mivel kevesebb adót fognak vonni.

A szülés előtt vagy után érdemes a saját védőnődnél érdeklődni vagy az önkormányzatnál, hogy a saját önkormányzatod nem e ad szülési támogatást, mert egyes budapesti kerületek és magyarországi városok, község, falvak, stb.-ben ahol jobb helyzetben van az önkormányzat, támogatják a kismamát plusz pénzzel vagy utalvánnyal, vagy ahogyan éppen megtehetik. 
Akkor nézzük sorrendben...

  1. Ha a szülés előtt kiír a házi orvos táppénzre.

Felvesz valamilyen okkal betegállományba a házi orvos.
Szigorították a szabályokat, úgyhogy úgy tudom a netto fizetés 50%-a jár, ami elég kevés, a legjobb ha erre nem szorul az ember de sajnos ezt nem ő dönti el, hanem az állapota/egészsége.
A táppénzre vétel napjától minden 2. hétben kérned kell a házi orvostól igazolást arról, hogy táppénzen vagy (ez egy rózsaszín papír), amit postán vagy személyesen el kell juttatnod a munkáltatódhoz és azon belül is a pénzügyi osztályra vagy ahol intézik az elszámolásokat, kifizetéseket. Itt kitöltik a maradék helyeket a papíron.
Ők 3 napon belül továbbküldik az oep-hez (országos egészségbiztosítási pénztár), aki a beérkezéstől számítva 30 napon belül utalja is a pénzt a számládra, ha minden rendben van a papírjaiddal.
Így ha időben intézel mindent és rendben is megy minden, akkor is legalább másfél hónap a táppénzre való vételtől mire kerül pénz a számládra.
Sajnos most modosították a szabályzatot, így mostantól már ha veszélyeztetett terhesként táppénzre ír ki a doki, már az első naptól a táppénz fog járni és nem először a 15 nap betegszabi a munkahelytől és azután a táppénz. És maximalizálták, akármilyen jó a bruttód, ha kiszámítják, mennyit kaphatsz 1 napra lebontva a fizetésed alapján, akkor maximum 5200 Ft-ot fogsz kapni, de ez azoknál számít, akik tényleg nagyon magas bruttóval rendelkeznek. 




2. Csed igénylése

Ezt igényelheted a szülés kiírt napja előtt 28 nappal, vagy a szülés napjától kezdve.
A hivatalos tudnivaló itt érhető el, én a szükséges dokumentumokat gyűjtöm ide az elintézéshez és a hasznos sorrendet, ahogyan érdemes elintézni.

Ez az ellátás 24 hétre jár és a kb. a nettó kereseted 70%-át kapod.
Az igénylés menete: 
A. Ha a szülés előtt 28 nappal igényled, kelleni fog a házi orvosi által írt igazolás arról hogy terhesállományba vesz, azaz ha jól tudom ez a nagyobb alakú rózsaszínű papír amit táppénzre vételkor is kitölt és odaad, csak ebben ez esetben más számkódot és szöveget ír rá. És még kelleni fog a terhes kiskönyv, amit még a terhesség elején kaptál a védőnőtől és ebben vannak vezetve a terhesgondozáson, vizsgálatokon mért eredmények, ez egy fehér pár oldalas kisebb füzetke. És még szükséged lesz a "Nyilatkozat a terhességi gyerekágyi segély megállapításához" című nyomtatványra, amit itt tudsz letölteni a Nyomtatványok biztosítottak részére pont alatt.


Ne felejtsd el mindenképpen a baba születési anyakönyvi kivonatát utólag bemutatni az OEP-nek mert ha nem teszed meg, a pénz folyosítását akár abba is hagyhatják, amíg be nem mutatod.
Ha mindennek a papírnak a birtokában vagy és kitöltötted a nyilatkozatot, akkor irány a munkáltatód pénzügyi osztálya, vagy ahol intézik az elszámolásokat, béreket, elvileg a könyvelő is ezt intézi. Lemásolja, kitölti a rá vonatkozó dolgokat, megcsinálja a munkáltatói igazolásodat és az általa írt papírokkal máris mehetsz Te vagy a párod az OEP-hez beadni a papírokat. De lehet, hogy ezt a részt elintézi a munkáltatód, nekünk páromnak kellett az összes kitöltött és kapott papírral tovább menni az OEP-hez. 
Budapesten ez a 1139 Budapest, Teve utca 1/A-C. cím alatt található, az árpád hídnál van, a 32-es busz végállomásánál. 
Itt már csak a megfelelő helyen sorszámot kell tépni és hamar sorra is kerülsz, legalábbis párom 10 percet várt itt mindössze. Az, hogy melyik teremben intézik éppen a tgyás ügyeit, a portán segítőkészen útba igazítanak.

Nyitva tartás: 
hétfő : 8 - 14.30 óráig
kedd: 8 - 14.30 óráig
szerda: 8 - 17.30 óráig
csütörtök: 8 - 14.30 óráig
péntek: 8 - 12.00 óráig
Telefon: 06-1-288-5100


B. Ha a szülés napjától igényled, akkor először célszerű plusz kört megspórolva a születési anyakönyvi kivontatot elintézni és csak ennek birtokában nekivágni az ügyintézésnek. Ezt a lehetőséget is leírom lejjebb, de akkor előbb jöjjön a születési anyakönyvi kivonat és lakcím kártya. Mi ezen az úton intéztük, mert így nem kellett utólag visszamenni csak az anyakönyvi kivonat miatt és helyben még egy sorszám kérésével a taj számot is megtudtuk kérni, ami további papírokhoz szükséges. Tehát én ezt a variációt javasolnám. 

3. Születési anyakönyvi kivonat és lakcím kártya:

A kórházban a szülést követően 3 napon belül felveszi az adatokat egy személy, aki meg fog keresni és bemegy Hozzád oda ahol fekszel az ágyban. Nem tudom minden kórházban így van e, de a legtöbb helyen valószínű. Én a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban szültem Budapesten, és munkanapon reggel 8 körül jött a szobámba egy idős kedves nő, aki felvette az adatokat és mindent elmondott, hogy mikor hol tudom személyesen átvenni a dolgokat. Van olyan kórház, ahova beviszik és nem neked vagy párodnak kell személyesen elmenni érte.

Szükséges hozzá:
- 300 napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonat, ha más kerületben vagy városban szülsz, mint ahol összeházasodtál. Ha ugyanabban a városban vagy kerületben szülsz, mint ahol házasodtál akkor semmi dolgod, mert ki tudják helyben keresni és akkor elég az eredeti házassági papír. Ha régebbi 300 napnál és más városban szülsz mint ahol házasodtál, akkor a polgármesteri hivatalban, a hatósági főosztályon, azon belül az Igazgatási osztályon lehet kérni egy példányt telefonon keresztül, amit postán ki is küldenek, de ezt érdemes még a szülés előtt megkérni, mert már a kórházban nálunk kell hogy legyen ez a papír.
- Kell még a személyi és lakcím kártyánk és az apáé is. Célszerű lefénymásolva eltenni a kórházi csomagba. Az anyuka címét kapja meg a baba a lakcím kártyán és ekkor veszik fel pontosan a baba nevét is. 

Amikor bemegy az ember a kórházba, akkor is szüksége lesz a papírjaira, kártyáira, egy csomó mindnent kell kitöltened vagy párodnak helyetted ha már fájásaid lesznek, hogy fel tudjanak venni hivatalosan is bent lakónak. A legbiztosabb ha nálad van minden, Taj kártya, az biztos kell, adókártya biztonságból, minden ami csak van.

Ha táppénzen voltál és bekerülsz a kórházba, azonnal szólnod kell a házi orvosodnak telefonon, hogy állítsa le a táppénzre vételed, mert innentől kezdve a kórház vesz fel táppénzre. Ez nagyon fontos! És ezt a papírt távozáskor meg is kapott a bent töltött időre vonatkozóan amit ugyanúgy le kell adnod vagy eljutattnod a munkáltatódhoz hogy ő továbbküldhesse az OEP-nek. Sose hagyd ki a munkáltatód, mert bizonyos papírokat csak ők tudnak megírni és nekik is meg kell hogy legyen minden adat és van amit nekik is ki kell tölteniük. Amíg tgyáson és gyeden vagy, ők intézik azt is, hogy fizetés nélküli szabadságon lehess addig jogilag.

És amint megszületett a baba, a védőnőt is fel kell hívni, ha még előre nem adta oda a babának szükséges recepteket, amire a gyerekorvos mindent felírt, akkor most megteszi és mire hazamentek, át is veheti az apuka és így otthon is rögtön meglesz minden babaápolási dolog. Ilyenkor orvos függő, ki mit ír fel, de általánosan: alkohol és sebhintőpor köldökápoláshoz, hozzá kell venni vattát külön. lázcsillapító kúp, hogy legyen otthon, fürdető krém(Ung. hydrophil. nonion.), popsi kenőcs (kevert patikai vagy gyári), K vitamin (konakion inj.), D vitamin (viganthiol olaj vagy d3 vit. tablettás) napraforgó olaj babaolajként. Ezeket recept nélkül is meg lehet venni, csak akkor drágább mert úgy nincs rájuk támogatás.

A kórházban töltött idő alatt minden nap meg fogja vizsgálni a babádat egy gyerekorvos, aki kérésre felír már a kórházban távozáskor tápszert, ha még nem indult el a tejed. Ő nagyon alaposan fogja vizsgálni a babádat, főleg a hazabocsátás előtt, az eredmények teszik majd függővé, hogy hazamehettek e a 3. napon vagy még nem. Általában ha nem engednek haza, az attól van, mert besárgult nagyon a babád, megfigyelik még a biztonság kedvéért, de valamennyire mind besárgul, ez egy normális folyamat. Ekkor a vérbe kerül a bilirubin azaz epefesték és ez okozza a sárgaságot, ami néhány nap alatt a kiűrűl, nagyon ritka hogy problémát okoz. Ekkor aluszékonyabb a baba, fel kell kelteni enni, mert magától egész nap aludna és kiszáradna. 3 óránként mindenképp itasd tejjel vagy táppal ha nincs tejed!

Kicsit elkanyarodtam, de annyira összefüggnek és egybefolynak ezek a dolgok, hogy muszáj rájuk kitérnem.
Tehát túl vagy a szülésen, fel is vették az adatokat és már haza is engedtek egy csomó papírral együtt. Mire hazamentek, addigra párod el is mehet a polármesteri hivatalba személyesen átvenni a lakcím kártyát és az anyakönyvit, 3 nap alatt elkészítik és jobb személyesen, mint megvárni hogy kipostázzák.

Csed: B. És akkor ennek birtokában jöhet a Csed ügyintézése, ez esetben ugyanúgy kell a nyilatkozat tgyás megállapításhoz nyomtatvány, a terhességi kiskönyved és már az anyakönyvi kivonat is nálad lesz. És amikor már túl van a munkáltatódon párod, megkapta tőlük is a további papírokat és már az OEP-nél jár, (ha kipostázták már, ha nem,) ki tudja kérni a baba taj számát amit kiadnak mindenképpen és ennek birtokában mehet tovább a MÁK-hoz intézni a családi pótlékot és anyasági támogatást, ha magával vitte az ehhez szükséges összes papírt.

4. Családi pótlék igénylése


A lap alján letölthető a "Kérelem családi pótlék megállapítására" nyomtatvány, amit kitöltve csatolni kell a kért dokumentumokkal. Ezt a nyomtatványt is előre kell otthon kitölteni és utólag a taj számát a babának az apuka be tudja írni miután megkapta az OEP-től. 
A legjobb, ha az eredeti személyidet, taj kártyádat, lakcím kártyádat odaadod párodnak, a sajátja legyen nála és még a baba lakcím kártyája, anyakönyvije, taj száma (nem baj ha nem kártya, csak 1 papír lap amit az OEP állított ki a taj számáról, ugyanúgy elfogadják mert ez a lap is hivatalos és hiteles) legyen párodnál és a házassági anyakönyvitek is. Meghatlmazást írtam minden ügyintézéshez, hogy ne köthessenek bele, hogy én vagyok az igénylő, mégse én adom le személyesen a dolgokat, de sehol nem kérték úgyhogy nem szükséges, a baba apukája minden ügyintézésre szinte ugyanúgy jogosult mint szülő. 


Ha budapestiek vagytok, itt vannak az adatok: 1139 Budapest, Váci út 71. Ez szintén az Árpád hídnál található, majdnem pont ott mint az OEP úgyhogy az OEP-ből elég csak átsétálni, néhány percnyire van csak tőle. :) 


Telefon: 1/349-9384
Hétfő: 08:00 - 15:30
Kedd: 08:00 - 15:30
Szerda: 08:00 - 17:30
Csütörtök: 08:00 - 12:00
Péntek: 08:00 - 12:00

5. Anyasági támogatás

Szintén a Magyar államkincstárnál, ahol a családit is kell intézni.
Ehhez kell a személyid megint csak, ami már úgyis párodnál van eleve, kell még a lakcím kártyád, adókártyád, taj kártyád, és az orvvos (nőgyógyászod) által írt igazolás, hogy legalább 4 vizsgálaton megjelentél a terhesség során. Ezt az igazolást is a kórházban kapod meg tőle a szülés után, ha nem kapnád meg, mindenképp kérd meg hogy írja meg, mert enélkül nem kapod meg ezt az egyszer támogatást, ami azért jelentősebb összeg. És még kell a baba szokásos papírjai: anyakönyvi kivonat, lakcím kártya és tajszám igazoló papír vagy taj kártya.
Itt tudod letölteni a lap alján a kérelmet amit ki kell tölteni szintén.

És akkor ennyi lenne minden, mi 1 héten belül meg is kaptuk az anyaságit és a családi is nagyon hamar megérkezett. Ha mégis elcsúsznátok és csak később adnátok be a kérelmeket, igényléseket, nincs baj, mert visszamenőleg is meg lehet kapni mindet egy bizonyos határig. De a legcélszerűbb mindenen azonnal túl lenni és akkor időben megérkezik minden, nincs kiesés. De persze ehhez mindent pontosan kell kitölteni és minden csatolandó dolog kéznél kell hogy legyen. LEhet hogy párod megőrül majd ettől és követni sem tudja, de ha látja hogy 1 nap alatt mindent el tud intézni egy szusszra, máris jobb kedve lesz, főleg ha látja hamar érkezni az összegeket is:) 

Remélem hasznodra válik amiket leírtam, igyekszem kiegészíteni ha valami még eszembe jut. Ha ezen túl vagytok, már csak a babázás és ismerkedés az új élethelyzettel van hátra és lehetőleg együtt élvezitek pároddal otthon ezt az időszakot. vagy próbáltok helyt állni és nem kiborulni az átvirrasztott éjszakák közepedte eleinte, mint ahogy mi tettük:) de ne felejtsd el, hamar véget ér ez az időszak, pár hét és egyre kevesebbszer kér a babád éjjel enni és egyre inkább megszokja hogy éjszaka aludni kell és nem ébren lenni. kitartás!!!

6. Gyed igénylése, ha a tgyás ideje már lejárt (kb. fél év):

Erre az igényt akár 1 héttel előbb is beadhatod, én is így tettem. De persze az igénylő lapon a tgyás lejáratának idejét jelöltem meg, hogy amint lejár, a következő naptól kezdve kérem a gyedet.
2 példányban kellett kitölteni az "Igénybejelentés gyerekgondozási díjra" lapot, amit a link alján le is tudsz tölteni:

Gyed leírás

Ezt ha kitöltötted, a munkáltatódnak kell elvinned. Ott megkapod mellé a jövedelmedről szóló igazoló papírt. És utána mehetsz tovább az OEP ügyfélszolgálatára, ahol le kell adnod ezeket a papírokat és vinned kell a születési anyakönyvi kivonatát is a babának. Ha rendelkezel magánnyugdíj pénztári tagsággal, akkor ennek a záradékkal ellátott belépési nyilatkozata is fog kelleni. Amint ezeket beadtad, elbírálják, kiszámolják és 30 munkanapon belül ki is utalják az általad megadott helyre/számlára.


7. Gyes igénylése

A Magyar Államkincstárnál kell intézni, a Gyed után gyereked 3 éves koráig jár. Nem nagy összeg, szóval otthon maradni ennyivel max akkor tudsz, ha férjed 2 ember fizetését megkeresi, bruttó 28000 Ft körül van havonta amit majd kapsz. Ha már tudod napra pontosan, mikor van az utolsó napja annak hogy gyedet kapsz, a rá következő naptól már meg is igényelheted a gyest. Ezt akár előre is megteheted akár 1 hónappal, mert lesz a kitöltendő papírban olyan rész, amibe napra pontosan kérik hogy melyik naptól kezdve kéred hogy folyósítsák. A Magyar Államkincstár oldalán le is tudod tölteni és kinyomtatni a formanyomtatványt és minden csatolandó dokumentumot felsorolnak a lap alján amit vinned kell magaddal mikor leadod az ügyfélszolgálaton. De helyben is ki tudod tölteni és kérni ha nincs módod nyomtatni. Nagyon hamar lezajlik az ügyintézés, sorszámot kapsz és elkérik a nyomtatványt kitöltve, a kártyáidat(személyi, taj, lakcím, stb. amiket vinned is kell magaddal) és itt helyben megemlítheted hogy kérsz pluszban igazolást kismama bérlethez, így mikor elbírálták a kérelmed, és kipostázzák erről a dolgokat, csatolni fognak igazolást is és ezzel kérhetsz bkv pénztárnál pecsétet a kismama bérletedbe, hogy továbbra is kedvezményesen utazhass.



Amikor visszamész dolgozni


Ezt a bölcsőde nevű oldalon találod meg, mert egyidejűleg hogy visszamész dolgozni, a pici napközbeni felügyeletét is meg kell oldanod, tehát szorosan összefügg a 2 téma.



Adóbevallás


Minden év elején ugyanúgy meg kell csinálni vagy csináltatni az előző évről szóló adóbevallásod.
Ugyanúgy kérheted, hogy a munkáltatód készítse el, kérhetsz egyszerűsített adóbevallást az apeh-tól vagy ha van olyan ismerősöd aki ezt meg tudja csinálni, vele is megcsináltathatod.
A lényeg, hogy kötelező, mindegy milyen módon de ugyanúgy betartva a határidőket csináld meg és add le.
Minden hónapban küld az OEP az előző hónap gyedről és tgyásról egy elszámoló táblázatot/levelet, amit muszáj megőrizned és az adóbevallásodhoz kell mindenképp. Úgyhogy ezeket őrizd meg jól és gyűjtsd biztos helyen vagy add le a munkáltatódnak ha ő készíti el az adóbevallásod.
Nav



Pót szabi napok


2012-től már nem csak az anyukának jár 2 plusz nap szabadság évente, hanem az apukának is. És persze attól is függ, hány nap jár extrában, hogy mennyi gyereketek van.

És amikor a baba megszületik, apukának jár 5 nap extra szabadság, amit a születéstől kezdve 2 hónapon belül vehet ki, hogy ő is otthon lehessen a családdal kicsit. Erről bővebben a Magyar Államkincstár oldalán olvashatsz.




Kismama bérlet

A kismama bérletet kibővítették 2012.01.01-től, így már nem csak az veheti igénybe, aki Gyet-en vagy Gyesen van, hanem az is, aki Tgyáson vagy Gyeden van. Ez nagyon megkönnyíti az utazást a picivel, hisz jóval kedvezőbb áron vehetsz a fővárosban havi bérletet (kb. 4000 ft). De ehhez be kell szerezni a megfelelő papírt az OEP-től, igazolást hogy részesülsz ellátásban (gyed, gyes, tgyás...) és a BKV-nál elvileg bármelyik pénztárnál kell venned/csináltatnod igazolványt is hozzá, 250 ft most az ára és kisgyerekes bérletigazolvány a neve.
Ezután már használhatod is a kedvezményes havi bérleted, amint megvetted magát a bérletet is.
Részletes leírást szintén a Magyar Államkincstár oldalán, a Magánszemélyek-re kattintva és azon belül a Családtámogatásokra kattintva mindent megtalálsz.



Hogyan oszd be a meglévő pénzeteket jól



Létrehoztam egy táblázatot Excel-ben még tavaly, amikor csökkent a befolyó pénzünk összege és jobban meg kellett gondolni hogy mikor mire költünk. És hát jól belejöttünk így a kiadások ellenőrzésébe, hogy láttuk magunk előtt minden egyes kiadást, így be tudjuk előre osztani a pénzünket, hogy hó végéig gond nélkül ki is jöjjünk belőle. Nagyon könnyen meg lehet szokni a vezetését, ha minden kiadást felviszel a táblázatba azonnal és így mindig a szemed előtt lesz, hogy mennyi a jelenlegi elérhető pénzetek és milyen kiadások várhatóak még.

Itt a linken el tudod érni a táblázatot, ami alapján én is vezetem a pénzügyi helyzetünket. Ezt kedved szerint alakíthatod, beírhatod és átírhatod a Ti életetek, kiadásotok és bevételeitek alapján a szövegtől kezdve minden részét, a lényeg hogy a képlet, amivel számol a táblázat, ne változtasd meg. Kiszámol neked mindent, ha helyesen töltöd ki. Csak számokat kell beírnod a HUF oszlopaiba és máris számol.

A Január mezőben leírtam röviden mit hova írjál. A mezők januártól decemberig elérhetőek, ha alul a bal sarokban az aktuális hónap nevére kattintasz és a nyilakkal tudsz menni közöttük, lapozni.
A táblázatot úgy tudod letölteni a gépedre, hogy a legalul levő linkre kattintasz, ami nyit egy új oldalt és ott a Download feliratra kattintasz. És pár másodperc alatt már a számítógépeden lesz a fájl, a táblázat valószínűleg   Letöltések mappában. ODS a táblázat kiterjesztése, ez azt jelenti, hogy Openoffice-szal írtam meg de Microsoft Office Excel (Táblázat kezelő és szerkesztő) programmal meg tudsz nyitni valószínűleg ugyanúgy.

Még egy jó tanács: Nem mindegy hol vásároltok és mennyiért.
Mi minden bevásárlást a Penny-ben intézünk mert messze itt tudunk a legolcsóbban bevásárolni és mindent meg is kapunk amire szükségünk van. Ha mégis 1-1 dolgot nem kapunk, akkor csak azt a hiányzó dolgot kell máshol megvennünk. Nagyon sok pénzt spórolunk ezáltal amellett, hogy mindig tele a hűtőnk és nem szenvedünk semmiben hiányt.
És emellett ha kell valami, akkor is először a Vaterán nézünk szét, hogy újszerű vagy teljesen új állapotban meg tudjuk e venni amire szükségünk van, mielőtt megnézzük üzletben méreg drágán. Illetve vannak még olyan ár összehasonlító oldalak, mint a Kirakat.hu vagy Olcsobbat.hu, ha műszaki cikkről van szó, mert azt használtan sosem veszünk és itt is az oldal a lehető legolcsóbban kikeresi amire szükséged van, ingyen házhoz is hozza és még hitelre is meg tudod venni. És sokszor ezzel is ezreket, tízezreket spórolsz, mert ha üzletben, áruházban vásárolsz, a megvásárolt termékre ráteszik a helység bérleti díját, az ott dolgozók munkabérét, egyszóval sok sok plusz pénzt amit te fizetsz ki amikor ott vásárolsz.
Viszont ha nem üzletből hanem akár webáruházból vásárolsz, akkor nem kell ezeket a plusz költségeket kifizetned az áruval, mert akkor szinte csak egy raktárból hozzák ki neked jóval kedvezőbb áron.

Szóval rengeteg módon tudsz gazdálkodni jól a pénzetekből, csak jól meg kell gondolni, hogy hol veszel meg 1-1 dolgot.